Gazelle Chamonix C5 HMS
Den er nemlig ligeså sjov og underholdende at cykle på, som den der er praktisk. En komfortabel og dynamisk elcykel med et sporty og aktivt udseende.
Remtrækket fra Gates er et super alternativ til det traditionelle kædetræk, med fremrangende kraftoverførsel.
Det har en markant længere holdbarhed, du kan sige farvel til rust og beskidt olie på dit tøj. Desuden vejer et remtræk mindre end en kæde.
Kort og godt sagt er du garanteret fornøjelse, uden besvær, af din cykel i mange år med dette remtræk.
Chamonix HMS er udstyret med den stærke og versatile Shimano STEPS E6100-centermotor.
Den er særligt velegnet til både pendling og fritidens lange cykelture gennem landskabet.
Batterireserverne behøver du sjældent skænke en tanke, selv på længere ture.
Der er nemlig et stort 500 Wh batteri, også fra Shimano, integreret ude af syne i stellet.
Vil du cykle endnu længere ture på din Chamonix HMS, udbydes også en model med et 625 Wh batteri.
Chamonix – Komfortabel og Komplet Elcykel
Den justerbare frempind gør det nemt, på få sekunder, at indstille cyklen til den siddestilling du finder mest behagelig.
Sådan kan du regulere om siddestillingen være mere aktiv eller opret.
De ergonomiske Ergon GC10 styrhåndtag giver en bedre fordeling af trykbelastningen mod hænderne
Sammen med den affjedrede forgaffel giver det en fantastisk behagelig cykeloplevelse.
Gazelle har som sædvanligt ikke sparet på noget med denne elcykel
Den leveres fuld udstyret med bagagebærer, forsikringsgodkendt lås, integrerede lygter, støttefod og affjedring indbygget i forgaflen.
Desuden er kablerne forrest på Chamonix HMS diskret skjult og føres gennem stellet til resten af cyklen.
Alt i alt for du en helt utroligt velgennemført elcykel, med fokusset at give dig en fuldt køreklar elcykel fra dag ét.
Gazelle Chamonix C5 HMS udbydes i 2 varianter:
Et komfortstel med en lavere indstigning, den er lettere at komme af og på.
En traditionelt stel med høj indstigning, på hvilken det er muligt at få installeret et ekstra batteri på saddelrøret.
Highlights
- Helt unik integration af kabler og et styr, som altid er placeret rigtigt med den unikke Switch-frempind
- Førsteklasses Shimano hydrauliske skivebremser, som bremser sikkert og gradvist
- Med Gates-remtrækket har cyklen næsten intet vedligeholdelsesbehov
- Altid i det ideelle gear med 5 indvendige Shimano Nexus navgear
- Affjedring i forgaflen for optimal komfort